19 Kasım 2018

Civilization IV

Steam
Civilization IV, Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilen, sıra tabanlı strateji oyunu olan Civilization serisinin dördüncü oyunu. Oyun taş devrinden başlar ve modern çağa kadar gelir. Oyuncunun amacı kurduğu uygarlığı (Civilization: (İngilizce) "Uygarlık" anlamına gelir.) daha önceden belirlediği oyun kıstaslarına göre en öne çıkarmaktır.

Uygarlık, kurulan şehirler üzerinden geliştirilir. Şehirlerdeki üç ana öğe; yiyecek(food), üretim(production) ve altın(gold)'dır. Yiyecek, kentin nüfusunun artmasını sağlar ve az yiyecek olması durumunda kentin nüfusu azalır. Üretim, kentte kurulan yapıların ve askerlerin ne kadar süre içinde tamamlanacağını belirler. Altın ise bilim araştırmları, eğlence ve kültür etkinliklerinin yanı sıra uygarlıklar arası anlaşmalarda kullanılır. Bu üç öğe, toprağın yapısına göre farklılıklar gösterir. Yiyecek, çöl ve bozkırlarda hiç bulunmazken, en çok deltalarda bulunur. İnek, geyik gibi kaynakların bulunduğu topraktaki yiyecek verimi artar. Üretim, toprağın yükseltisi arttıkça artar. Üretimi arttıran kaynaklar, demir, bakır gibi işlenme özelliğinde olan kaynaklardır. Uygarlık bilimde ilerleyip yeni teknikler geliştirdikçe; toprak üzerine, toprağın yiyecek, üretim ve altın verimini arttıracak çeşitli yapılar kurabilir.


Şehirlerde, uygalığın bilim seviyesine bağlı olarak çok çeşitli yapılar bulunur. Bu yapıların çok değişik işlevleri vardır. Yapılar arasında "harika yapı" olarak adlandırılan (Dünya'nın yedi harikası'na gönderme) özel yapılar,Dünya üzerinde sadece bir şehirde kurulabilir. Yapımı çok uzun süren harika yapılar tamamlandığında, yapıyı kuran uygarlığa çok ciddi katkılar sağlar.

Oyuncunun isteğine göre, barışçı, savaşçı veya ikisin arasında oyun seçenekleri seçilebilir. Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilmiştir.

Civilization IV: Warlords , Civilization IV: Beyond the Sword ve Civilization IV: Colonization adında üç eklenti paketi çıkmıştır. (Vikipedi)

İndirmek için kullanabileceğiniz adresler: 1  Torrent  Demo Yamalar IGG  Türkçe Yama