8 Nisan 2019

Matematik Çalışma Stratejileri-3

ÇALIŞMA PROBLEMLERİ:

Çoğu kitapta ilk problemler basit ve çözümlü örneklere benzer olarak hazırlanmıştır. Yavaş yavaş, anlama ve fikirleri sentezleme becerilerinizi test etme amacıyla sizi zorlamaya başlarlar. Soruların üzerinde gereğinden fazla vakit harcamadan durun. Yapamadıklarınızı tekrar dönmek üzere bırakın. Alıştırmayı nasıl yapacağı konusunda yavaş yavaş fikirler edinmesi ve formüle etmesi için bilinçaltı aklınıza zaman tanıyın. Hazır olduğunda bu fikir ve kanıları bilinçli akla sunacaktır.

Öğrencilerin yaklaşık üçte biri verilen herhangi bir ödeve baktıklarında nasıl çözeceklerini bilmedikleri sonucuna varırlar. Daha sonra kendi kendilerine “Anlamadığım şeyi yapamam” der ve kitabı kaparlar. Sonuç olarak ödev yapılmaz.


Diğer üçte birlik kısım ise, ödevi çok basit bularak anladıklarını düşünüp yapma gereği duymaz yada üstünkörü yapıp geçerler. Sonuçta yine ya ödev yapılmaz yada yetersiz bir ödev olur.

Bunun olmasına fırsat vermeyin. Eğer  anladıysanız ödevi yapıp bitirin ve zor örneklere bakın (verilmiş olsun yada olmasın) ve bu şekilde gerçekten ne kadar anladığınızı test edin. Yapamadığınız durumda benzer örneklere tekrar dönün ve bilgilerinizi control edin.

Diğer taraftan, ödevi anlamadığınızdan dolayı yapamayacağınızı düşünüyorsanız, ders kitabında son anladığınız yere kadar gidin ve sonrasını çalışın. Çözümlü örnekleri kendiniz deneyiniz ve ödevdeki çözemediklerinizle karşılaştırınız. Çözüm metodlarını uygulayınız. İşte bu şekilde matematiği öğreneceksiniz.

Konuyu sabit olarak önümde tutar ve ilk ışıklar küçük küçük tam bir aydınlığa dönene kadar tutarım.                             – Isaac Newton