4 Mayıs 2019

Age of Empires II

Age of Empires II: The Age of Kings (sıklıkla AGE2, The Age of Kings, "AoE II" veya AoK olarak kısaltılır) - Ensemble Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Microsoft tarafından da yayımlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir video oyunudur. Age of Empires serisinin ikincisi olan oyun 1999 yılında Microsoft Windows ve Mac OS için satışa çıkartılmıştır. The Conquerors adlı bir eklenti paketi 2000 yılında raflarda boy göstermiştir. 2001'de bir PlayStation 2 sürümü Konami tarafından ve Nintendo DS spinoffu Age of Empires: The Age of Kings ise 2006'da Backbone Entertainment tarafından geliştirilmiştir. Sega Dreamcast port sürümü Konami tarafından iptal edilmiştir.

Orta Çağ'ı konu alan ve oynanılabilir on üç uygarlığı bünyesinde barındıran oyunun amacı, sayesinde ordularını oluşturdukları, kasabalar kurdukları ve nihayetinde düşmanlarını bozguna uğrattıkları kaynakları toplamaktır. Oyuncuyu uzmanlaştırmaya yönelik belirli tarzda hikayelerle desteklenmiş beş adet tarih bazlı kampanya modu vardır. Üç ilave tek oyunculu ve çok oyunculu mod oyuna dahil edilmiştir.

Öncekiyle aynı oyun motoru benzer kaynak kodu kullanılmasına rağmen, The Age of Kings’in yapımı beklenenden bir yıl daha uzun sürmüştür, bu nedenle Ensemble Stüdyoları 1998 yılında Age of Empires: The Rise of Rome adlı eklenti paketini piyasaya sürmek zorunda kalmıştır. Tasarım ekibi önceki oyun Age of Empires’ta söz konusu olan kayda değer sorunları çözmeye odaklanmışlar fakat oyunun çıkışında bazı problemlerin kaldığını not düşmüşlerdir.

The Age of Kings eleştirileri ezici çoğunlukla olumluydu ve oyun toplu puanlarda başarı kazanmıştır. Yeni özelliklerdeki kayda değer sayının yanında oynanıştaki yenilikler de övgüyle karşılanmıştır. Bazı eleştirmenler birimlerin gösterilişini beğenmemiştir -birimlerin boş ve cansız olarak görüldüğünü öne sürerek—kimi eleştirilerdeyse söz konusu oyun öncüsü Age of Empires ile çok fazla benzerlik taşıdığı yönünde olumsuz yaklaşımlar yapılmıştır. Oyunun çıkmasından üç ay sonra, iki milyon The Age of Kings kopyası alıcı bulmuş, ve yedi ülkede satış çizelgelerinde başı çekmiştir. Oyun birçok ödül kazanırken kendi türünden gelecek oyunlarda önemli ölçüde bir etkisi olmuştur.

Oyuncu farklı özelliklere sahip olan ırklardan birini kontrol ederek güçlü bir medeniyet kurmaya ve karşısındaki oyuncuyu yenmeye ya da verilen bir görevi başarmaya çalışır. Oyuncu medeniyetini geliştirdikçe bir üst zamana geçme olanağı bulur. Her zamanda yeni birimler üretme, yeni binalar inşa etme ve yeni teknolojiler geliştirme hakkı kazanıldığı için zaman atlamak oyunda önemli bir yere sahiptir.

Oyunda sırasıyla Karanlık Çağ (Dark Age), Feodal Çağ (Feudal Age), Kaleler Çağı (Castle Age) ve İmparatorluk Çağı (Imperial Age) olmak üzere 4 çağ bulunur.

Yeni bina inşa edebilen ve harita üzerinde bulunan kaynakları (yiyecek, odun, altın, taş) toplayabilen köylüler, sahip olunması gereken güçlü bir ekonominin temelini oluşturur.

Binaları ve köylüleri koruyabilmek veya düşmanı yok etmek için askerlere ihtiyaç vardır. Oyunda süvari, atlı/yaya okçu, kılıçlı/ kargılı piyade gibi farklı asker sınıflarının bulunması ve her sınıfın farklı özelliklere sahip olması ordudaki asker dengesinin iyi ayarlamasını zorunlu kılar. Bunların yanında her askerin farklı miktarlarda kaynak karşılığında üretilebiliyor olması asker tercihini önemli ölçüde etkilemektedir.

Belirli miktar kaynak karşılığında yapılan geliştirmeler askerlerin çatışmalardaki üstünlüğünü ve köylülerin çalışma kapasitelerini artırdığı için oyunda önem verilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Değişkenlerinin fazlalığı, yaşanmış olayları konu alması ve gerek ırklar gerekse askerler arasındaki dengenin "büyük ölçüde" sağlanmış olması nedeniyle oyun geniş kitleler tarafından beğenilmiş ve uzunca bir süre en iyi strateji oyunu olarak kabul edilmiştir.

Anıtlar (wonder), oyunda yapılabilmesi için çok büyük miktarda kaynak ve çok uzun zaman gerektiren devasa yapılardır. Anıt inşa eden bir oyuncu belirli bir süre boyunca anıtını koruyabilirse oyunu kazanır. Her medeniyet, kendi tarihinde ön plana çıkmış bir anıt inşa eder. Ayrıca bu anıtlar görev menüsünde bulunan oyunlarda tarihsel ortamın yaratılabilmesi amacıyla da şehirlere dikilmişlerdir. Giza piramitleri ve Kubbetüs Sahra da bu amaçla kullanılan fakat oyuncular tarafından inşa edilemeyen anıtlardır.

Ayrıca her ırk, yine kendi tarihinde var olmuş meşhur savaşçılardan oluşan özel birimlere sahiptir. Bu savaşçılar, anıtlar ve tarihte adı geçen ünlü komutanlar, oyuncuların oyunda kendi milletlerine ait temalar bulmasını sağlamış ve oyunun sevilmesine katkıda bulunmuştur. (Vikipedi)

Youtube Videosu:

İndir...
İndir 2...
Mega...
HD Torrent...