3 Haziran 2019

Matematik Çalışma Becerileri - 11. Tüm derslere devam edin ve ders notlarınız tam olsun. Araştırmalara göre, çalışkan öğrenciler asla dersi asmazlar ve derste önce anlatılanların %64 ünü not alırlar. Başarısız olanlar ise öncekinin ancak yarısı kadar not alır ve sık sık dersi kaçırırlar.

2. Derse gitmeden önce konuyu okuyun. Bu sayede derste anlatılanları daha rahat anlayacak ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

3. Sadece matematik dersine ait bir defteriniz olsun. Yarısını ders notları, diğer yarısını ödev için kullanın. Ders notlarınız tam olsun ve anlatılan faydalı olabilecek cümleleri not edin. Tüm açıklamaları zihinsel olarak takip edin ve terimlerle prensipleri anlamaya çalışın. Sonra temel noktaları, açıklamalardaki basamakları, tanımları, örnekleri, çözümleri ve ispatları yazarak çalışın.


4. Ders notlarınıza tarih koyun. Sayfanın başına konunun başlığını yazın. Not almak için sayfanın solunda 2 cm'lik boşluk bırakın.

5. Dersi günü gününe takip önemlidir. Dersin gerisine düşmemeye çalışın, yoksa ders bir boğuşma halinde geçecektir.

6. Dersten hemen sonra tekrar yapın ve sekiz saat sonra yeniden tekrar edin. Araştırmaların çoğu öğrenilen bilginin ilk 20 ile 60 dakika arasında kaybolduğunu gösteriyor. Buna karşın, hemen dersin sonrasında ve aynı gün içinde yapılan tekrarlar ve ardından haftalık ve aylık tekrarlar ile öğrenilen bilgi uzun dönemli hafızada kalıcı olacaktır.

7. Muhakkak soru sorun. Sınıf huzurunda aptal durumuna düşmekten korkarak, soru sormaktan vazgeçmeyin. Cevapsız sorunuzun kalmasına asla izin vermeyin. Hızlı bir şekilde sorularınızı cevaplandırın.

8. “Kaybolduğunuz” hissine kapıldığınız ilk anda öğretmeninizden tekrar anlatmasını isteyiniz; sonra takip edemediğiniz diğer basamakları sorun. Öğretmeninizin çerçevesini çizmeye çalıştığı konuyu kavrayamadıysanız, sorular sorunuz.

9. Verilen yardımdan tam anlamıyla faydalanabilmek için:
A. Defterdeki yada ders notlarındaki kafa karıştırıcı materyalleri belirlemek için soru işaretleri kullanın.
B. Soracağınız belli soruları yazın.

10. “Söyle ve uygula” prensibini her zaman hatırlayın. Araştırmalar gösteriyor ki, okuduğumuz şeylerin %10, gördüklerimizin %20, söyleyip de uyguladıklarımızın ise %90'ını hatırlayabilmekteyiz. Bu durumda, mümkün olduğu zaman bu prensibi uygulamalıyız.

11. Çok örnek problem çözün. Ev ödevini muhakkak yapın. Diğer kitaplardan benzer örnekler alın. Bir arkadaşınızla beraber çalışın ve mümkünse sesli olarak ne öğrendiğinizi ve soruları nasıl çözeceğinizi açıklayın. Unutmayın ki, “söyle ve uygula” prensibini ne kadar çok uygularsanız, öğrendikleriniz o kadar kalıcı olur. Öğrenme işlemine her zaman aktif olarak katılmalısınız.

12. Ödevi yapmanın en uygun zamanı, verildiği gündür. Böylelikle henüz öğrendikleriniz, iyice pekiştirilmiş olacaktır.

13. Kitapta verilen her türlü açıklamayı ve örneği dikkatlice okuyun ve çalışın. Gerek olduğunda ilave kitaplardan da yararlanın. Her kitap konuya farklı bir yorum getirebilir ve değişik örnekler sunabilir. Bu anlaşılması zor konulara açıklık getirebilir ve daha fazla çalışma sorusu sağlar.

14. gösterilen matematik terminolojisini iyi bilin ve anlayın. Matematiğe has terimlere çalışmak için hafıza kartları hazırlayın. Terimi bir yüze, tanımını diğer yüze koyun. Bunları hep beraberinizde taşıyın ve boş vakitlerinizde tekrar edin. Bu şekilde çalıştığınızı dahi hissetmeyeceksiniz.

15. Matematik terminolojisi ve formülleri için özet hazırla ve sık sık bunları gözden geçir.

16. Çalışkan matematik öğrencileri günde en az 1-1,5 saat matematik çalışırlar. Buna ilaveten verilen ödevleri zamanında yaparlar.

17. Eğer matematik sizin en zor dersiniz ise, her dersten evvel ona çalışın. Sona bırakmayın. Matematiğe en uyanık ve dinlenmiş olduğunuz anda çalışın. Daha verimli bir çalışma olur.yine araştırmalara göre, daha yerinde bir çalışma için, her 20 ila 40 dakikalık çalışmanın ardından 5-10 dakika teneffüs yapmak gerekir.

18. Matematikte istediğiniz anda başarılı olacağınıza inanın ve öyle görünün. Gerçekten matematikten zevk alıyor gibi davranın. Zamanla görünme alışkanlığı ve elde edilen neticelerle, davrandığınız gibi hissetmeye başlayacaksınız.