17 Haziran 2019

Matematik Çalışma Stratejileri-6

MATEMATİK KİTABI NASIL OKUNUR

1. Yavaş olun! Matematik kitabı roman akışında okunmaz. Roman okurken kafanız karışsa da esas anlatılmak isteneni alırsınız. Ama matematik söz konusu olduğunda, verilmek istenenin çok azını alır ve olduğundan çok daha zor olarak görürsünüz.

2. Her kelime önemlidir. Matematik kitaplarında, daha ileride okuyup anlayabilirim diyebileceğiniz tekrarlar bulunmaz. Herhangi bir bölümün yada sayfanın ortasından başlamayın. Her bir bölüm veya sayfa, sizin daha öncekileri anladığınızı kabul etmektedir.


3. Bir sonrakine geçmeden, önceki her bir cümleyi anlamalısınız. Bir meseleyi tam kavramak için tekrar ve tekrar okuyun. Bu işlem dakikalar, saatler ve hatta günlerce sürebilir (derse konsantre olduğunuzu varsayarsak, bu uzun süreci kısaltmak için öğretmenden yardım alabilirsiniz).

4. Çizimleri ve anlamaya yardımcı diğer görsel elemanları atlamayın.

5. Matematikte kelimeler ve semboller çok özel anlamlara sahiptir. Eğer bir terimin anlamı konusunda emin değilseniz mutlaka öğrenmeye çalışın.

6. Okurken yazmayı ihmal etmeyin.
A. İspatlar, çıkarımlar ve örnek problemlere çalışınız. Bir örneği okuduktan sonra kapatıp kendinizi deneyin.
B. Çağrışım yapacak anahtar kelimeleri sayfa kenarlarına yazın.
C. Formülleri, tanımları ve ikaz notlarını işaretleyin (çizgi, yıldız vb ile).
D. Açıklık getirilmesini istediğiniz problemleri not edin.

7. Önemli noktaları ayrı bir sayfaya kaydedin.

8. Formül, özelik ve notları 3x5 cm'lik hatırlama kartlarına yazın.

9. Ayrı boş bir sayfada kendinizi test edin.

10. Geriye bakmadan, önemli noktaları yazın ve sesli olarak tekrar edin.

11. Konuyu okurken kendinize problemler çıkarın. Bir örneği okuyup kendi başınıza çözdükten sonra, aynı fikri paylaşan diğer örnekler düşünün. Benzer örnekler bulup çözmeye çalışın.

12. Birkaç matematik kitabını birlikte kullanın. Ders kitabı dışındaki kitaplardan, çalıştığınız bir konuyu daha iyi kavramak ve anlamadığınız noktalara açıklık getirmek için faydalanın. Hoşunuza giden ve kolay gelen kitabı ayırın. Eğer sözel kabiliyetiniz fazla ise, uzun açıklamalar yapan kitap daha yardımcı olacaktır. Yok eğer görsel kavrayışınız daha kuvvetli ise, çok resim ve çizim içeren bir kitap seçebilirsiniz.

13. Konuyu dersten önce ve sonra okuyun. Derse gelmeden önce okursanız, dersi daha iyi anlarsın. Dersten sonra okuma ise, öğrendiğin konunun hafızada uzun süreli kalıcı olmasını sağlar.