19 Haziran 2019

Matematik Oyunları: Connect 4Connect 4 oyunundaki amaç oyun içinde rakibinizi kandırarak dört taşınızı ardışık şekilde bir araya getirmektir. Bu sıralama yatay, dikey veya çapraz şekilde olabilir. İyi bir stratejik düşünme gerektiren Connect 4 oyunu iki oyuncu arasında oynanır. Oyunu kazanabilmek için rakibin hamlelerini de düşünerek kendinize oyun planı belirlemeniz gerekir. Unutmayın ki rakibiniz de kazanmak için aynı şeyleri düşünüyor. Kendi planınızı uygularken rakibin hamlelerine de dikkat etmeniz gerekir. Rakibinizin oyununu bozacak şekilde stratejiler üretmelisiniz.

Oyunu online oynamak için:
Matisfun
Silvergames
Connectfour

Kazanma Stratejisi:

Bu oyunu kazanmanın bir stratejisi, aynı anda dört diski bağlamak için iki şansı hazırda tutmaktır, yani çift bağlama oluşturmaktır. Çünkü oyuncu iki şanstan sadece bir tanesini önleyebilir.

7 haneli bir Connect4 oyunu için mükemmel bir çözüm zaten matematiksel olarak kanıtlanmıştır. Mükemmel bir oyun ve her iki oyuncunun da en iyi savunmasını yaptığını varsayarsak başlangıçtaki oyuncu her zaman orta sıradan başlayarak kazanır. Her iki oyuncunun da mükemmel oynaması durumunda ise başka bir sıraya başlama kararı nihayetinde berabere sonuçlanır. Bu nedenle oyunu henüz matematiksel olarak çözülmemiş olan 8 hane ile oynamak da mümkündür.