30 Aralık 2019

Factorio

Factorio yönet-büyü-güçlen-yok et-amacına ulaş- tarzı bir oyundur(management). Fabrikanız ne kadar gelişirse dünya o kadar kirlenir
dünyayı ne kadar kirletirseniz uzaylı dünyasındaki sevimli dostlar o kadar çok saldırır, bu yüzden kendinizi korumayı unutmayın.

Uzay geminizde uzayda dolaşırken uzay geminiz bozuluyor ve siz son anda kaçma kapsülü ile kaçıyorsunuz. Ardından kapsülünüz bir gezegene düşüyor, gezegen Dünya'ya benziyor fakat orada değişik canavarlar var. Geldiğiniz yere geri dönmek için teknolojiyi geliştirerek zamanla yeni bir roket yapıp uzaya çıkmanız gerekiyor.

Oyunun amacı da bulunduğunuz gezegendeki kaynakları kullanarak teknolojiyi geliştirmek ve en sonunda bir roket yapıp uzaya gitmek. Grafiklere gelirsek 2D bir oyuna göre gayet güzel ve kaliteli grafikleri var, sesler de aynı şekilde. Oynanışı kısaca özetlmeye çalışacağım çünkü oyun çok karmaşık. Oyuna başladığınızda barınacağınız gezegendeki kaynakların yoğunluğu, büyüklüğünü, zenginliğini, oyundaki canavarların saldırıp saldırmayacağını ve özel olarak başlayabileceğiniz yerleri seed kodları ile seçebiliyorsunuz. Oyuna başladığınızda birkaç yardımcı ekipman ile başlıyorsunuz. İlk başta taş, demir, kömür bakır gibi kaynakları kazıyorsunuz, ardından birkaç otomatik matkap koyuyorsunuz, matkaplar sizin yerinize kazıyor, ardından fırın koyuyorsunuz ve demir, bakır gibi kaynakları eriterek işlenebilecek hale getiriyorsunuz, ardından göl sularını su ısıtıcılarından geçirip buhar makinesine koyuyorsunuz ve elektrik üretiyorsunuz. Ardından elektrik enerjisiyle makineler yapmaya başlıyorsunuz, taretler koyup kendinizi koruyorsunuz. Tren yolları yaparak daha kolay ulaşım sağlıyorsunuz, tank yaparak düşman canavarları yok ediyorsunuz, birleştirme makineleri ile üretimi otomatik yapıyorsunuz.

Bunun dışında çok oyunculu modu sayesinde rastgele kişilerle veya arkadaşlarınızla, tek oyunculu oynadığınız gibi çok oyunculu da oynayabiliyorsunuz. Bu da oyun için çok büyük bir artı.

Oyunu Türkçe oynamak için Options>Others bölümünde Locale kısmından Türkçe'yi seçip oyunu yeniden başlatın.

Websitesi: https://factorio.com/

Tanıtım videosu:
Oyunu indir:
Torrent
Gdrive
Mega